Nawigacja

Położenie i podział administracyjny

Gmina Andrzejewo leży w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego i graniczy bezpośrednio z województwem podlaskim. Wchodzi ona w skład powiatu ostrowskiego i sąsiaduje z gminami: Ostrów Mazowiecka, Zaręby Kościelne, Szulborze (pow. ostrowski); Zambrów, Szumowo (pow. zambrowski); oraz Czyżew (pow. wysokomazowiecki). Pod względem administracyjnym gmina podzielona jest na 30 sołectw. Ośrodkiem admistracyjno-usługowym jest miejscowość Andrzejewo. Znajdują się tu: urząd gminy, poczta, kościół parafii Rzymskokatolickiej, ośrodek zdrowia, szkoły itp.


Położenie i podział administracyjny
Andrzejewo w podziale administracyjnym Polski (źródło: www.powiatostrowmaz.pl)

Pod względem geograficznym Andrzejewo leży na Wysoczyźnie Wysokomazowieckiej na wysokości 120 m n.p.m. Współrzędne: 22˚12’E, 52˚50’N. Miejscowość położona jest nad rzeką Mały Brok.

Głównym szlakiem komunikacyjnym przebiegającym przez teren gminy jest droga krajowa nr 63 łącząca krainę Wielkich Jezior Mazurskich - Giżycko, Węgorzowo - z przejściem granicznym Sławatycze z Białorusią. W niewielkiej odległości od granic gminy znajduje się droga krajowa nr 8 (E67), łącząca przejście graniczne Kudowa-Zdrój z Czechami, przez Wrocław, Piotrków Trybunalski, Warszawę, Białystok, z przejściem granicznym Budzisko z Litwą.

Najbliższe stacje kolejowe to: Czyżew (połączenia osobowe i pośpieszne m.in. z Warszawą, Białymstokiem, Suwałkami, Krakowem, Wrocławiem, Katowicami i Bielsko-Białą) oraz Szulborze (wyłącznie połączenia osobowe m.in. z Białymstokiem i przez Małkinię z Warszawą).

Odległości od Andrzejewa w linii prostej
Stacje kolejowe: Czyżew Stacja - 12 km, Szulborze - 8 km.
Drogi główne: Nr 8 - 12 km, Nr 63 - 5,5 km.
Miasta: Ostrów Mazowiecka - 21,5 km, Zambrów - 17,5 km, Białystok - 73 km, Warszawa - 104 km.